Czy romans oznacza, że się rozwiedziesz?

Posiadanie romansu – lub bycie po opuszczonej stronie jednego z nich – zmienia cię. Zmienia twoje małżeństwo, twoją rodzinę, twoje życie. Sprawia, że kwestionujesz wszystko – swoją przysięgę małżeńską, swoje szczęście, swoją zdolność do zaufania, a nawet swoją własną wiarygodność. A już na pewno sprawia, że kwestionujesz swoją przyszłość.

Nawet jeśli żałujesz swojego wyboru, aby mieć romans, wiesz, że rzeczy nigdy nie będą takie same. (I to samo dotyczy twojego męża, jeśli to on miał romans.) Wiesz, że nie możesz udawać, że to się nie wydarzyło.

Gdy współmałżonek ma romans, jest tylko kilka możliwości:
Małżonek, który zbłądził, przyznaje się do romansu.
Drugi małżonek dowiaduje się o tym.
Romans jest utrzymywany w tajemnicy, ale zdradzający małżonek (i jego/jej partner) zawsze wie i pamięta.

A jeśli chodzi o losy małżeństwa, są tylko dwie możliwości:

Pozostać w związku małżeńskim.
Rozwieść się.

Jak te wybory się potoczą, to już inna historia. Ale, bez wątpienia, sam akt posiadania romansu przynosi wszystkie te możliwości na pierwszy plan. I choć może to ty wybrałaś romans, nie będziesz jedyną osobą, która wybierze jego konsekwencje.

Chociaż istnieje kilka sposobów, aby wiedzieć, czy rozwód jest jedyną opcją, niewierność sama w sobie nie jest jednym z nich. Chociaż zdrada stoi za 20-40% rozwodów, nie oznacza to, że musi ona prowadzić do rozwodu.

Statystyki na temat niewierności i rozwodów są obfite i złożone. A jeśli zakres liczb wydaje się mniej niż ścisły, jest ku temu dobry powód. Niewierność jest w dużej mierze zgłaszana przez samych siebie. Ma ona również różne definicje, od emocjonalnej, poprzez jednonocne schadzki, aż po wszystko.

Odstępowanie od przysięgi małżeńskiej przez długi czas było wadą szybko przypisywaną mężczyznom. „Dlaczego się rozwiodłaś? Czy on miał romans?” Przypuszczeń jest mnóstwo – często do tego stopnia, że zdradzone żony wolałyby pozostać w kłopotliwych małżeństwach i przymknąć na to oko.

Gdy w grę wchodzą dzieci

Istnieje również kwestia dzieci. Niezależnie od tego, w jaki sposób romans zostaje ujawniony, dzieci mają wpływ na jego konsekwencje. Być może właśnie dlatego, gdy mężczyźni mają romanse, ich żony są bardziej skłonne do trzymania się tego, niż gdy jest odwrotnie.

Jest jednak jeszcze jeden powód, który wpływa na obraz, a mianowicie dlaczego każda płeć jest skłonna do błądzenia.

Podczas gdy mężczyźni są, ogólnie rzecz biorąc, bardziej zdolni do oddzielenia swoich emocji od seksu, kobiety nie są. Mężczyzna może zdradzić żonę, nawiązując romans, który jest „tylko seksem”. I oczywiście złamie jej serce i zaszkodzi swojemu małżeństwu.

Ale wzgardzone żony, przynajmniej statystycznie, są bardziej skłonne do pracy nad sobą i ratowania swoich małżeństw.

Wzgardzeni mężowie, z drugiej strony, nie są tak tolerancyjni – przynajmniej statystycznie.

Być może dzieje się tak dlatego, że kobieta mająca romans jest zazwyczaj motywowana tęsknotą za emocjonalną więzią. Czuje się niezadowolona w swoim małżeństwie i nie otrzymuje równych starań, aby wszystko działało jak należy.

Dlatego, kiedy się oddala, zabiera ze sobą coś więcej niż tylko ciało. Zabiera swoje serce.

A mężczyznom się to nie podoba.

Chociaż posiadanie romansu nie jest równoznaczne z wyciągnięciem karty „idź do więzienia, idź prosto do więzienia” w Monopoly, jest to czerwona flaga. I to, jak ty i twój mąż zareagujecie na tę czerwoną flagę, zadecyduje o losie waszego małżeństwa. „Idź do sądu, idź prosto do sądu”? Czy może „iść do poradni, iść bezpośrednio do poradni”?

Kiedy małżeństwem wstrząsa niewierność, trzeba dokonywać wyborów. Żaden z nich nie jest łatwy. Wszystkie są bolesne. I wszystkie mają konsekwencje na całe życie.

Kiedy romans prowadzi do rozwodu, zazwyczaj dzieje się tak z jednego lub kilku następujących powodów:
Zdradzany małżonek po prostu nie jest w stanie ponownie zaufać.

Proces odbudowy fundamentu, jakim jest małżeństwo, jest długi, pokorny i żmudny. Wymaga zaangażowania i współczucia od obu stron.

Przejrzystości ze strony zdradzającego małżonka, gotowości do przebaczenia ze strony zdradzonego małżonka. Pozornie rozbieżne cele muszą w cudowny sposób działać synchronicznie. I musi być wystarczająco dużo miłości w fundamencie, jakkolwiek ironicznie by to nie zabrzmiało.

Istnieją problemy leżące u podstaw, które sprawiły, że małżeństwo stało się podatne na romans.

Jak wspomniano powyżej, kobiety, które mają romanse, zazwyczaj są spragnione emocjonalnego związku. Seks może stać się częścią niewierności, ale zazwyczaj u podstaw leży nierozwiązane niezadowolenie z ich małżeństwa.

Mężczyźni, z drugiej strony, są zazwyczaj bardziej niezadowoleni z niezadowolenia swoich żon. To sprawia, że łatwo im lekceważyć potrzebę pracy nad sobą i swoim małżeństwem.

Ale jedna rzecz jest niezaprzeczalna: Romans ujawni problemy i pozostawi oboje partnerów stojących na rozwidleniu dróg ich związku. Czy będziemy nad tym pracować, czy też pójdziemy własnymi drogami? Powinienem czy nie powinienem się rozwieść?

Jedno z małżonków nie chce skorzystać z pomocy.

Zagłębianie się w siebie jest zawsze trampoliną do rozwoju osobistego. Ale jeśli chodzi o naprawę małżeństwa, samemu można zrobić tylko tyle, ile się da. I nigdy nie jest to bardziej prawdziwe niż wtedy, gdy romans jest sygnałem dla niespokojnego małżeństwa.

Czy to ty jesteś tym, który

Send your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *