Czy Twoja mała firma jest własnością odrębną czy wspólnotową?

To jest wystarczająco trudne dzielenie się dom, samochód, i konta bankowe w rozwodzie. Ale co z firmą?

Może zacząłeś swój biznes w college’u, na długo przed ślubem. A może ty i twój współmałżonek założyliście firmę razem.

Czy twój mały biznes to majątek odrębny czy wspólny? Jak to podzielić?

Rozpoczęta w trakcie małżeństwa

To najłatwiejszy scenariusz. Dochód z działalności prowadzonej w trakcie małżeństwa jest majątkiem wspólnym. Podobnie, biznes rozpoczęty w trakcie trwania małżeństwa, nawet jeśli jest prowadzony tylko przez jednego z małżonków, jest generalnie uznawany za majątek wspólny.

Rozpoczęta przed ślubem

Jeśli rozpocząłeś działalność gospodarczą przed zawarciem małżeństwa, jest ona generalnie uznawana za majątek odrębny, dopóki się nie pobierzecie. Wtedy sprawy mogą stać się kłopotliwe.

Zazwyczaj dochód pochodzący z majątku odrębnego, taki jak czynsz z domu stanowiącego własność odrębną, pozostaje własnością odrębną. Natomiast dochód pochodzący z pracy i wysiłku małżonka w trakcie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny.

W tej sytuacji te dwie zasady mogą wydawać się sprzeczne. Jeśli małżonek nie pracował w firmie stanowiącej majątek odrębny ani nie zarządzał nią, wówczas cała wartość firmy pozostaje majątkiem odrębnym. Jeśli natomiast małżonek pracował w firmie i przyczynił się do jej rozwoju w trakcie trwania małżeństwa, wówczas wzrost wartości, począwszy od daty zawarcia małżeństwa, stanowi zasadniczo majątek wspólny.

2 Przykłady

Przykład 1: Mąż założył lodziarnię przed zawarciem małżeństwa. Na dzień przed ślubem lodziarnia była warta 50 000 dolarów. Po ślubie, Mąż postanowił przejść na emeryturę i zatrudnić kogoś do zarządzania sklepem. Kiedy Mąż i Żona rozwiedli się, sklep był wart 95.000 dolarów.

W tej sytuacji sklep pozostał odrębną własnością, ponieważ Mąż nie uczestniczył w biznesie po ślubie. Tak więc wartość sklepu w wysokości $95,000 była w całości własnością odrębną.

Przykład 2: Mąż założył lodziarnię przed zawarciem małżeństwa. W przeddzień ślubu lodziarnia była warta 50 000 dolarów. Po ślubie, Mąż nadal pracował w sklepie. Kiedy Mąż i Żona rozwiedli się, sklep był wart $95,000.

W tej sytuacji wartość sklepu sprzed ślubu, wynosząca 50 000 USD, pozostałaby oddzielną własnością. Dodatkowe 45.000 dolarów wartości, które można przypisać do pracy Męża podczas małżeństwa, byłoby własnością wspólnoty.

Jeśli masz mały biznes i jesteś zaangażowany w rozwód, doświadczony adwokat prawa rodzinnego będzie w stanie pomóc Ci sklasyfikować swój biznes jako własność oddzielną lub wspólnotową.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Send your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *