Zioło i praca: Co firmy powinny wiedzieć o używaniu marihuany przez pracowników?

W miarę jak coraz więcej stanów łagodzi restrykcje dotyczące marihuany, coraz więcej Twoich pracowników może brać w tym udział. I podczas gdy niektórzy właściciele małych firm mogą myśleć o marihuanie jak o koktajlu i nie zastanawiać się nad tym, że ich pracownicy popijają ją po pracy lub nawet podczas biznesowego lunchu, wielu innych martwi się, że trawka może wtargnąć do miejsca pracy.

Gdzie więc pracodawcy mogą postawić granicę pomiędzy prawem stanowym przyjaznym marihuanie, a polityką biura? Oto nasze archiwalne zestawienie na temat używania marihuany i prawa pracy:

1. Jak nowe prawo dotyczące marihuany wpłynie na politykę zatrudnienia w małych firmach?

Pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć jest to, że to, co jest prawdą dzisiaj w odniesieniu do stanowych przepisów dotyczących marihuany, może nie być prawdą jutro. Nawet stany, które nie zalegalizują marihuany do użytku rekreacyjnego, mogą aktualizować ustawy dotyczące medycznej marihuany. Jednak jedna stała cecha jest niezmienna? Pracodawcy w większości stanów, nawet tych rekreacyjnych, nadal zachowują prawo do zwolnienia lub odmowy zatrudnienia kogoś, kto ma pozytywny wynik testu na obecność trawki (na razie).

2. Czy małe firmy powinny promować politykę przyjazną dla trawki?

Mimo to, możesz zdecydować się na bardziej postępową drogę i pokazać obecnym i przyszłym pracownikom, jak przyjazny dla trawki może być twój mały biznes. Pamiętaj, że marihuana pozostaje nielegalna w świetle prawa federalnego.

3. Czy powinieneś pozwolić swoim pracownikom palić trawkę w pracy?

Wiemy, że brzmi to dość ekstremalnie. Ale wiele firm zachęca pracowników do kreatywności lub zezwala na używanie marihuany w celach medycznych. Nie ma jednego uniwersalnego podejścia, więc ostrożnie podchodź do tematu.

4. Nadzór w miejscu pracy: Najważniejsze pytania prawne

Załóżmy, że chcesz mieć pewność, że nikt nie ćpa za pieniądze firmy. Jak daleko możesz się posunąć, aby utrzymać miejsce pracy wolne od narkotyków? Choć sądy zazwyczaj stają po stronie pracodawców w tej kwestii, istnieją prawne ograniczenia nadzoru w miejscu pracy.

5. Testy na obecność narkotyków po wypadkach przy pracy: 5 porad prawnych dla pracodawców

Sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana, jeśli chcesz się upewnić, że pracownicy nie biorą narkotyków poza godzinami pracy. Jak wspomnieliśmy powyżej, pracodawcy mogą, w wielu stanach, nadal zabraniać palenia trawki, nawet poza miejscem pracy i nawet jeśli jest to stan rekreacyjny lub pracownik ma receptę. Upewnij się jednak, że znasz prawo stanowe w tej kwestii, zanim pojawisz się u drzwi swojego pracownika z kubkiem w ręku.

Send your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *