Fabryka Sriracha zamknięta z powodu ognistych oparów

Ostry sos Sriracha – ulubiona przyprawa hipsterów i smakoszy w całym kraju – znalazł się w gorącej wodzie kąpany. Sędzia orzekł ostatnio, że część fabryki Sriracha w południowej Kalifornii musi zostać zamknięta z powodu ostrego, pikantnego zapachu, który wytwarza w okolicy.

Sos był dosłownie zbyt gorący dla sąsiadów. Możliwe nowe hasło Srirachy: „tak gorący, że aż boli od oddychania”.

Uciążliwość zapachowa fabryki Sriracha

Sędzia Robert H. O’Brien stanął po stronie miasta Irwindale, gdzie Sriracha niedawno przeniosła swoją siedzibę, mówiąc, że producent sosu Huy Fong Foods jest odpowiedzialny za uciążliwości publiczne, donosi Associated Press.

Uciążliwość publiczna występuje wtedy, gdy działalność właściciela nieruchomości wpływa na zdrowie, bezpieczeństwo, dobrobyt lub komfort ogółu społeczeństwa. W tym przypadku, uciążliwością publiczną jest fabryka emitująca boleśnie śmierdzące zapachy.

Sędzia O’Brien przyznał, że istnieje „brak wiarygodnych dowodów” łączących skargi mieszkańców na problemy z oddychaniem i łzawienie oczu z fabryką. Ale powiedział, że zapach, który można „racjonalnie wywnioskować, że pochodzi z zakładu” jest dla mieszkańców „niezwykle dokuczliwy, drażniący i obraźliwy dla zmysłów, co uzasadnia uznanie go za publiczną uciążliwość”.

Powstrzymać pikantny smród

Sędzia O’Brien orzekł, że Huy Fong Foods musi zaprzestać wszelkich działań, które mogą być przyczyną nieprzyjemnych zapachów i wprowadzić zmiany w celu ich złagodzenia. Ten rodzaj nakazu – zrobienia lub nierobienia czegoś – nazywa się nakazem.

Nakaz sądu, wydany w odpowiedzi na pozew złożony przez miasto pod koniec października, nie precyzuje, jakiego rodzaju działania są wymagane lub czy nieprzestrzeganie nakazu zmusi fabrykę do całkowitego zamknięcia.

Efekt „schładzania” produkcji gorącego sosu?

Nakaz sądowy nie jest środkiem prawnym, który jest przyznawany liberalnie, więc sąd prawie zawsze bierze pod uwagę trudności, które mogą wyniknąć z przyznania lub odmowy wydania nakazu.

Wcześniej producent modnego sosu argumentował, że nie ma powodu, by zamykać fabrykę teraz, ponieważ sezon zbiorów i późniejszego mielenia rozgrzanych do czerwoności papryczek Jalapeno, kluczowego składnika sosu, już minął – donosi AP.

To dobra wiadomość dla koneserów Srirachy, ponieważ oznacza to, że nakaz prawdopodobnie nie będzie miał natychmiastowego wpływu na produkcję sosu przez firmę, ani na podaż gorącego sosu w kraju, ponieważ Huy Fong kontynuuje całoroczne mieszanie i butelkowanie.

Bądźcie pewni, że wasza pizza, chińszczyzna na wynos i zwykła miska makaronu nadal mogą być oblane dobrocią Red Rooster – w każdym razie na razie.

Send your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *