Czy mogę kupić nastolatkowi samochód bez zgody współmałżonka?

Czy mogę kupić nastolatkowi samochód bez zgody współmałżonka?

W trakcie rozwodu, Ty i Twój małżonek będziecie ograniczeni w zakresie działań finansowych, które możecie podjąć, poprzez zestaw zakazów zbliżania się. Nakazy te są automatyczne i tymczasowe, zawarte w wezwaniu do sądu i skuteczne wraz ze złożeniem i doręczeniem wstępnych dokumentów rozwodowych.

Ogólnie rzecz biorąc, nie można dokonywać żadnych znaczących zakupów, przenosić własności majątku wspólnego, zaciągać długów, pożyczać pieniędzy ani zmieniać beneficjentów polis ubezpieczeniowych. W większości przypadków wyklucza to możliwość kupna samochodu.

Jednakże, za zgodą sądu lub współmałżonka, można kupić samochód w czasie obowiązywania zakazu zbliżania się. Jeśli nastolatek spodziewał się samochodu lub wspólnie z małżonkiem planowaliście zakup samochodu dla nastolatka jeszcze przed separacją, być może uda się uzyskać zgodę na zakup samochodu.

Jednak finalizując rozwód, finanse rodziny często ulegają znacznym zmianom, co może utrudnić, a nawet uniemożliwić realizację pierwotnego planu zakupu samochodu dla nastolatka. Jeśli chcesz kupić nastolatkowi samochód w trakcie rozwodu, a twój małżonek się na to nie zgadza, bądź przygotowany na przedstawienie sędziemu przekonujących argumentów, jeśli rozprawa zostanie wyznaczona. Istnieją pewne okoliczności, które mogą uzasadnić zatwierdzenie takiego zakupu.

Zawsze należy pamiętać, że do czasu rozwodu nasze finanse są również finansami współmałżonka. W związku z tym, na wszelkie większe zakupy, takie jak samochód, małżonek będzie musiał wyrazić zgodę. Niektóre zakupy dokonane po dacie separacji mogą być uznane za majątek odrębny, jednak jeśli zostały one zakupione za fundusze wspólnoty, mogą zostać uznane za majątek mieszany lub wspólny.

Jeśli kupisz swojemu nastolatkowi samochód bez zgody sądu lub współmałżonka, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za koszt samochodu i może on nie zostać równo podzielony po rozwodzie. Samochód może być traktowany jako odrębna własność, co oznacza, że możesz go zatrzymać, ale jesteś również na haku dla płatności. To powiedziawszy, ważne jest, aby śledzić automatyczne tymczasowe zakazy w wezwaniu ściśle i skonsultować się z doświadczonym prawnikiem prawa rodzinnego, jeśli chcesz szukać wyjątku lub zwolnienia.

Send your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *