Czy można zostać aresztowanym lub pozwanym za GIF-a?

Cyberprzemoc stała się epidemią. A niektórzy ludzie przenoszą nękanie w sieci na nowy poziom. Zamiast po prostu grozić gwałtem lub powiedzieć komuś, żeby się zabił, co wydaje się być nieodłączną częścią doświadczenia online w tych dniach, jeden z użytkowników Twittera wysłał strobing GIF do innego użytkownika, o którym wiedział, że jest epileptykiem, wraz z wiadomością „Zasługujesz na atak”.

GIF miał swój zamierzony wpływ. Ofiara rzeczywiście miała atak, a nadawca został aresztowany pod federalnym zarzutem cyberstalkingu. A w tym tygodniu sędzia zezwolił na wniesienie do sądu federalnego pozwu o pobicie na podstawie tego incydentu.

Napad z użyciem śmiercionośnej broni

Ofiara w tym przypadku, Kurt Eichenwald był redaktorem Vanity Fair i starszym pisarzem Newsweeka w czasie, gdy John Rivello wysłał tweeta wywołującego atak. Rivello wysłał również innym użytkownikom Twittera bezpośrednie wiadomości dotyczące jego intencji wysłania migającego pliku GIF, mówiąc: „Mam nadzieję, że to wywoła u niego atak”, „Wysłałem to do , zobaczymy, czy umrze” oraz „Wiem, że ma epilepsję”. Przed wysłaniem tweeta Rivello rzekomo sprawdził w Internecie, co wywołuje atak epilepsji.

Podczas gdy federalne zarzuty przeciwko Rivello zostały oddalone, nadal stoi on przed jednym zarzutem napaści z użyciem śmiercionośnej broni w hrabstwie Dallas, który to zarzut zawiera wzmocnienie przestępstwa nienawiści.

Bateria

Eichenwald również pozwał Rivello do sądu federalnego, zarzucając mu pobicie i umyślne spowodowanie obrażeń ciała. Chociaż sędzia odrzucił to drugie roszczenie, sąd zezwolił na kontynuowanie procesu, twierdząc, że kontakt fizyczny niezbędny do roszczenia o pobicie może mieć „amorficzną naturę; nie zawsze jest osiągany za pomocą stałego, dającego się chwycić przedmiotu”.

„Stroboskopowy GIF był fizycznym narzędziem, takim, które miałoby taki sam wpływ na każdą osobę ze stanem powoda,” według U.S. District Judge James Bredar. „Liczyła się fizyczna natura światła emitowanego z GIF-a”. Bredar powiedział, że przeszłe sprawy znalazły bierne palenie, porażenie prądem i głośny hałas mogą stanowić baterię, i postawił hipotezę, że sądy w Teksasie pozwoliłyby na roszczenia o baterię, gdyby ktoś użył lasera, aby spowodować ślepotę lub broni sonicznej, aby spowodować utratę słuchu.

Więc tak, możesz zostać aresztowany i pozwany za wysłanie GIF-a, zwłaszcza jeśli wymówisz go niepoprawnie.

Send your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *