Czy mogę zbudować własną katapultę?

Może jesteś LARPerem lub fanem Targów Renesansowych. Może jesteś studentem inżynierii lub historii, badającym skuteczność różnych broni oblężniczych. A może masz sąsiada z wysokimi murami i zamiłowaniem do zbyt głośnego puszczania muzyki.

Tak czy inaczej, jeśli chcesz wystrzelić pocisk na dużą odległość (bez pomocy materiałów wybuchowych), możesz się zastanawiać, czy możesz zbudować własną katapultę, trebusz lub podobny silnik oblężniczy bez ingerencji ze strony fuzz. Oto, co musisz wiedzieć.

Plany konstrukcyjne

Krótka odpowiedź brzmi: oczywiście, że możesz zbudować własną katapultę. Plany takiej katapulty możesz znaleźć tutaj, w Popular Science, lub Scientific American, jeśli wolisz. Zbudowanie małej katapulty do użytku w kuchni lub na podwórku wydaje się być całkiem proste. Nie istnieją też żadne prawa zabraniające budowy katapult.

Jednak to czy powinieneś zbudować swoją własną katapultę, lub czy użycie twojej katapulty będzie legalne, jest nieco bardziej skomplikowane. To co robisz na swojej własnej posesji generalnie nie jest sprawą prawa. (Chyba, że naruszasz konkretne prawa zagospodarowania przestrzennego, lokalne rozporządzenia, lub umowy właścicieli domów). Ale to, co dotyczy przeciętnego silnika oblężniczego – wygląda całkiem fajnie i nie zatrzymuje pocisków w pobliżu. Możesz więc narazić się na odpowiedzialność cywilną na dwa sposoby.

Atrakcyjna uciążliwość

Podczas gdy na swojej ziemi możesz robić co chcesz, jako właściciel nieruchomości masz prawny obowiązek zapobiegania obrażeniom na swojej posesji. Odpowiedzialność ta może nawet rozciągać się na intruzów, a zwłaszcza dzieci, które mogą być nieodparcie przyciągane do niebezpiecznych obiektów na twojej posesji. Klasycznym przykładem atrakcyjnych uciążliwości – jak są one określane prawnie – jest basen, a prawo nakłada szczególną odpowiedzialność na właścicieli basenów, aby podjąć kroki w celu zapobiegania dzieci z wejściem do nieruchomości lub obszaru basenu. Maszyny i pompy zostały uznane za atrakcyjne uciążliwości, więc jest prawdopodobne, że trebusze lub katapulty będą również.

Zwykłe zaniedbanie

A jeśli jeden z twoich pocisków balistycznych znajdzie się na cudzym terenie, możesz być odpowiedzialny za wszelkie szkody materialne lub obrażenia ciała, które wystąpią.

Budowanie katapulty lub trebusza może być zabawnym, edukacyjnym doświadczeniem. Zastanów się tylko dwa razy, co i gdzie wystrzeliwujesz.

Send your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *